Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku

O projekcie

W jaki sposób ożywić przestrzeń w budynku szpitalnym, którego ciasne wnętrza nie przywołują dobrych skojarzeń?
To zadanie dostaliśmy od zarządu i personelu Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku / Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc. Czy wnętrza i otoczenie szacownych budowli pożytku publicznego zawsze muszą być surowe, “sterylne” i w wyrazie przeciętne?
Po okresie pandemii, gdy przygnębienie i apatia były powszechne, światowe trendy w projektowaniu zaczęły ewoluować w kierunku zaprzyjaźniania się przestrzeni z ludźmi.
Elementami wprowadzonymi do uzyskania tego efektu była roślinność, zazieleniania budynków, częstsze sięganie po materiały przyjazne dla człowieka i środowiska oraz… wykorzystanie KOLORU. Żywy kolor był jednym z bohaterów ostatniego Salone del Mobile.Milano.
Projektanci poczuli się zobligowani do ożywiania wnętrz radosną eksplozją kolorów w po pandemicznej rzeczywistości. Tak też nasz projekt miał na celu stworzenie wnętrza ożywionego spójną bazą kolorystyczną i zmianami w wizualnym układzie drzwi, nisz, łączników oraz oczywiście sposobu łączenia kolorem ścian, sufitu i podłogi. Iluzja innego, nieco zaskakującego wnętrza, była możliwa dzięki łagodnym przejściom tonacji kolorystycznej oraz uzyskaniu jednolitości różnych powierzchni, dzięki dopasowaniu do całego projektu bogatej w odcienie okładziny kauczukowej. Dzięki temu korytarze tej znamienitej, prawie 100-letniej budowli zostały otulone barwami, dostosowując się tym samym do nowego kontekstu.
Mamy nadzieję, że te zabiegi pozwolą na zmianę interpretacji tej przestrzeni na radośniejszą i przyjaźniejszą w odbiorze.