Ogród Społeczny w Gdyni

O projekcie

Na wstępie zaznaczamy, że nasz projekt dotyczy przestrzeni miejskiej, ale wykorzystane w nim pomysły można przełożyć odważnie na mniejsze, przydomowe przestrzenie.

Teren, który zastaliśmy, przynależy do szkoły podstawowej. W przeszłości wykorzystywany był jako przestrzeń rekreacyjna. Mieściły się tu między innymi domki dla dzieci przyjeżdżających na obozy. Zamiast pozbywać się śladów przeszłości, wykorzystaliśmy je. Na fundamentach domów, staną nowoczesne altany wypoczynkowe.

Gdy planujemy przestrzeń z roślinami, poznanie warunków klimatycznych jest niezbędne. Teren, z którym zmierzyliśmy się, planując Gdyński ogród, okazał się dość wymagający. Chłodne, wietrzne i narażone na promienie słoneczne wzgórze, nie jest najłaskawszym środowiskiem dla roślin, stąd przewaga roślin trawiastych, dobrze znoszących panujące w tym miejscu warunki atmosferyczne.

W naszym projekcie placu zabaw dla Otwarty Ogród Społeczny przy SP 23 w Gdyni, mając na uwadze obie te wytyczne, stworzyliśmy coś wyjątkowego, na swój własny sposób. Zabawki dla maluchów, są wykonane z wykorzystaniem materiałów ekologicznych, dla niektórych „śmieci”, które nie spełniają już swojej roli, a dla dzieci mogą stanowić interesujący element na drodze do poznawania świata.
Zgodnie z naszym projektem, na ogrodowej przestrzeni znalazło się miejsce do wspólnego spędzania czasu i miejsce na kwiaty automatycznie rozweselające okolicę i nadające życia. Są też wysokie trawy – idealnie wpisujące się w zastane warunki atmosferyczne. Na najbardziej doświetlonym placu – grządki z warzywami, sadzonymi przez i dla okolicznej społeczności. A na ogrodzeniu, zielnik, wykonany w ekologiczny sposób, ze zużytych palet – swoją drogą, świetny sposób na organizację ziół.
Zielony amfiteatr jest też naturalnym pomysłem na wykorzystanie zastanej przestrzeni. Dzięki ukształtowaniu terenu można zaplanować w tym miejscu siedziska z trawiastego wzgórza i płaską scenę, bez konieczności pozbywania się naturalnych elementów na rzecz betonu